2011 és 2022 között évente 9,6 százalékkal lett fényesebb az éjszakai égbolt, ami rendkívül nehézzé teszi a megfigyelését. A tudósok szerint a nagy fokú fényszennyezéshez hozzájárulhattak az amúgy környezetkímélő LED-izzók is.
A lelkes amatőr csillagászok által végzett több tízezer megfigyelést vizsgálva a bochumi Ruhr Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a fényszennyezés miatt egyre nehezebb megvizsgálni a csillagokat. A csapat összesen 51 351 megfigyelést vizsgált meg 2011 és 2022 között – számolt be róla a Gizmodo.
Az eredmény alapján úgy tűnik, hogy az éjszakai égbolt 2011 és 2022 között minden évben 9,6 százalékkal lett fényesebb, ami azt jelenti, hogy néhány halványabb csillag sokak számára teljesen „eltűnt”. A Science-ben megjelent tanulmány alapján ez azt jelenti, hogy egy olyan helyen, ahol 250 csillagot látni, a látható csillagok száma 100-ra csökkent 11 év alatt.
A kutatók a tanulmány elkészítéséhez az általuk fejlesztett Nightlights nevű, ingyenesen letölthető alkalmazást használták. Ezen keresztül az amatőr tudósok megjelölhették, hol milyen fényforrás zavarja a megfigyeléseket.
Christopher Kyba, az egyetem kutatója szerint mindez azért meglepő, mert a műholdas adatok és a népességnövekedés alapján nem ilyen ütemben gyorsuló fényszennyezésre számítottak. A csapat szerint a LED-lámpák megjelenése hozzájárulhatott a fényszennyezés növekedéséhez.
Kyba megjegyzése szerint a LED-ek a fehér fény előállításához több kék fényt bocsátanak ki, ami azért gond, mert a kék fény nehezíti a leginkább az éjszakai égbolt vizsgálatát.
A szakemberek szerint a jövőben sokkal nagyobb tudatosságra lesz szükség a fényforrások használatához, hogy a fényszennyezés mértéke csökkenjen, vagy legalább ne növekedjen.
Ha azonban a földi fényszennyezés nem lenne elég, még az olyan műholdakkal is meg kell küzdeniük a tudósoknak, mint Elon Musk Starlinkjei.