A költségvetési tervek szerint az ideinél 5500 milliárd forinttal több adót készül beszedni a kormány, és harmadával nőnek a lakossági befizetések is.
A kormány a jövő évi költségvetés tervezete szerint az ideinél 22 százalékkal, azaz 5500 milliárd forinttal több adót készül beszedni, többek között az extraprofitadó bevezetése révén. Bár a kabinet azt ígérte, a lakosság nem érzi majd meg a költségvetési kiigazításokat, a Ryanair például a rá kivetett repülőjegyadót szinte azonnal ráterhelte az utasaira.
A napokban jelentették be a költségvetési megszorításokat, amelyek szerint a kormány az idén és jövőre évi 2000 milliárdos kiigazításra szánta el magát úgy, hogy a különadókból és az adóemelésekből évi 800-900 milliárdot teremtene elő, míg a kiadások lefaragásából 1000-1200 milliárd forintot.
Míg a céges adókból 1056 milliárd forintos többletet vár a kormány, addig a lakossági és fogyasztási adókból jövőre 3600 milliárd forinttal többet tervez beszedni, vagyis a lap szerint a költségvetési kiigazítás nagyobb terhét a lakosság fizeti meg. Furcsa, hogy a Pénzügyminisztérium úgy terjesztette be a költségvetést, hogy az adóbevételek alakulásáról és az azt befolyásoló tényezőkről egy mondatot sem írt az indokolásban. Az állam személyijövedelemadó-bevételei a tervek szerint 30 százalékot meghaladó mértékben emelkednek úgy, hogy a kormány nem tervez adóemeléseket. A nagy növekedést részben magyarázhatja az alacsony bázis, a foglalkoztatottság 0,3 százalékos növekedése, illetve a bruttó reálkeresetek 10,2 százalékos növekedése.
A kormány tervei szerint a fogyasztási adók 27,7 százalékkal, az áfabevételek mintegy 30 százalékkal, míg a jövedéki adók alig 12,6 százalékkal emelkednek. Jövőre a kormány 5,2 százalékos inflációval és a lakossági fogyasztás 4,3 százalékos emelkedésével számol, amely két szám szintén nem magyarázza meg a közel 30 százalékos bevételemelkedést.