Egy friss jelentés szerint a Google megosztja az internetes keresőből származó bevétele egy jelentős részét az Apple-lel, cserébe a cupertinói vállalat nem fejleszt saját internetes keresőt.
Szemmel is jól látható összeget fizet a Google minden évben az Apple-nek a keresési bevételiből azok után a keresések után, amiket a felhasználók a iPhone-okra és iPadekre telepíthető Chrome böngészőben hajtanak végre – írta meg a The Register. A lap az információkat egy, a megállapodást jól ismerő forrástól kapta.
A lap azt is felvetette, hogy a megállapodásnak köze lehet ahhoz, hogy az Apple miért nem fejlesztett eddig internetes keresőt, illetve, hogy miért nem fejleszti jobban a Safarit, hogy az valóban a Chrome kihívójává váljon. A megállapodásra egyébként már a Bloomberg is célzott, még egy 2020-as cikkében.
Az Apple minden évben jelentős összeget kap a Google-től azért, hogy az iPhone-on, az iPaden és a Macen a vállalat keresőmotorja legyen az alapértelmezett. Bár már önmagában emiatt vizsgálják a két cég közötti üzletet, a The Register jelentése szerint a pénzügyi megállapodásnak van egy mélyebb rétege is.
Azt nem tudni, hogy a Google pontosan mekkora összeget fizet az Apple-nek a keresési bevételekből. A The Register szerint a brit versenyhatóság ezt a megállapodást is vizsgálja. A jelentés egyébként egybecseng azzal a trösztellenes perrel is, amit a Google és az Apple ellen nyújtottak be még 2021-ben Kaliforniában. Ezek szerint a két cég úgy állapodott meg, hogy a Google dollármilliárdokat fizet az Apple-nek, hogy a cupertinói vállalatot kiiktassa, mint potenciális ellenfelét a piacon.